Zdrowie

Chcesz być szczęśliwy? Podnieś poziom serotoniny!!

Czy wiesz, że serotonina odgrywa rolę w praktycznie wszystkich procesach zachowań człowieka? Od emocji po trawienie i zdolności motoryczne . Ta silna substancja chemiczna wpływa na wiele aspektów życia i funkcji organizmu.

Receptory serotoniny znajdują się w mózgu, gdzie działają jako neuroprzekaźniki, które wysyłają wiadomości z jednego obszaru do drugiego. Bardzo ważną role w utrzymaniu serotoniny na właściwym poziomie maja zdrowe jelita, ponieważ duże ilości serotoniny skumulowane są w tej części naszego ciała. Serotonina wpływa na szereg procesów biologicznych, w tym trawienie, apetyt, metabolizm, nastrój i pamięć.

Zwiększenie poziomu serotoniny może działać jako naturalny lek na depresję i poprawić ogólny nastrój. Nie można jednak dopuścić do nadwyżek serotoniny w naszym organizmie.  Dlatego naturalne zwiększenie poziomu jest lepszą opcją niż stosowanie leków przeciwdepresyjnych o nieprzyjemnych skutkach ubocznych.

Co to jest serotonina?

Serotonina jest rodzajem substancji chemicznej, która działa jak neuroprzekaźnik, co oznacza, że ​​pomaga wysyłać sygnały z jednego obszaru mózgu do drugiego
Tylko 2 procent serotoniny w organizmie znajduje się w mózgu,  95 procent  wytwarzana jest w jelicie, gdzie moduluje działanie hormonalne.  Funkcje neuroprzekaźników to wysyłanie do mózgu wiadomości lub sygnałów chemicznych w celu regulacji funkcji motorycznych, odczuwania bólu i apetytu. Moduluje także różne procesy biologiczne, w tym funkcje sercowo-naczyniowe, bilans energetyczny, funkcje trawienne i regulację nastroju.

Jest to produkt uboczny tryptofanu, niezbędnego aminokwasu, który jest znany ze swojej zdolności do naturalnej regulacji nastroju i równowagi hormonów. Tryptofan przekształca się w serotoninę w mózgu i pomaga udostępnić inne niezbędne aminokwasy, które pomagają kontrolować nastrój i zmniejszają produkcję hormonów stresu.

Związek ze zdrowiem psychicznym i depresją

Serotonina przekazuje sygnały między naszymi komórkami nerwowymi, dając  możliwość zmiany funkcji mózgu, które wpływają na nasz nastrój i sen. Serotonina w walce z depresją była przedmiotem wielu badań klinicznych i przedklinicznych na przestrzeni lat. Naukowcy wiedzą, że substancja chemiczna sygnalizuje wiele receptorów w regionach mózgu u ludzi, ale dokładne mechanizmy serotoniny jako środka przeciwdepresyjnego wciąż są badane.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia wskazują, że  większość z 15 znanych receptorów serotoniny jest powiązanych z depresją i zachowaniami podobnymi do depresji.
Według przeglądu opublikowanego w World Psychiatry „dowody wskazują, że upośledzenie funkcji serotoniny może w niektórych okolicznościach powodować depresję kliniczną”. Co więcej, dowody sugerują, że niska funkcja serotoniny może upośledzać zdolność pacjenta do wyzdrowienia z depresji, a nie ma głównego wpływu na obniżenie nastroju u osób wrażliwych.

Wydaje się, że jest to prawdą, ponieważ badania wykazujące usunięcie tryptofanu są znacznie bardziej widoczne u osób z wcześniejszymi epizodami depresji, w porównaniu z tymi, którzy są po prostu bardziej narażeni na depresję z powodu uwarunkowań genetycznych.

Badania z udziałem SSRI wskazują, że może to nie być bezpośredni wpływ serotoniny na nasz nastrój, ale raczej jego zdolność do promowania pozytywnych zmian w automatycznych reakcjach emocjonalnych, które pomagają łagodzić objawy depresji.

Korzyści i zastosowania serotoniny

1. Poprawia nastrój i pamięć

 

Badania wskazują, że niski poziom serotoniny w mózgu jest związany ze słabą pamięcią i obniżonym nastrojem. Wiemy również, że serotonina i tryptofan powodują zmiany w jelitach, które zmieniają oś jelitowo-mózgową i wpływają na nastrój i zdrowie poznawcze. Naukowcom udało się zbadać rolę serotoniny w leczeniu depresji, badając skutki obniżenia poziomu tryptofanu w diecie, powodując obniżenie poziomu serotoniny w mózgu.

2. Reguluje trawienie

95 % serotoniny wytwarzane jest w jelicie. Badania pokazują, że odgrywa rolę w ruchliwości jelit i stanach zapalnych. Kiedy 5-HT jest naturalnie uwalniany, wiąże się ze specyficznymi receptorami w celu zapoczątkowania ruchliwości jelit. Serotonina reguluje również apetyt i wytwarza więcej substancji chemicznych, aby pomóc szybciej wyeliminować pokarmy, które podrażniają układ trawienny.

3. Łagodzi ból

Badanie opublikowane w czasopiśmie Pain Research and Treatment wykazało, że istnieje odwrotna korelacja między poziomami bólu pooperacyjnego u pacjentów z przewlekłym bólem krzyża i poziomem serotoniny w surowicy.

4. Wspomaga krzepnięcie krwi

Potrzebujemy również serotonin w procesach krzepnięcia krwi. Substancja chemiczna jest uwalniana z płytek krwi, aby pomóc w gojeniu się ran. .

Chociaż ta korzyść z serotoniny pomaga w procesie gojenia, istnieją również dowody, że zbyt dużo serotoniny może prowadzić do zakrzepów krwi, które przyczyniają się do choroby niedokrwiennej serca, dlatego ważne jest, aby utrzymywać naturalny poziom serotoniny, aby zapobiec działaniom niepożądanym.

5. Pomaga gojeniu się ran

Badanie opublikowane w International Journal of Molecular Sciences wykazało, że serotonina działa jako potencjalny kandydat terapeutyczny do poprawy gojenia skóry u pacjentów po oparzeniach. Naukowcy odkryli, że serotonina znacznie przyspieszyła migrację komórek i usprawniła proces gojenia się ran w modelach obrażeń poparzeniowych in vitro i vivo.

 

Objawy i przyczyny niedoboru

Badania pokazują, że upośledzenie funkcji serotoniny wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją, lękami, kompulsywnymi zachowaniami, agresją, nadużywaniem substancji, bulimią, nadpobudliwością w dzieciństwie, hiperseksualnością, manią, schizofrenią i zaburzeniami behawioralnymi.

Objawy niskiego poziomu serotoniny obejmują:

Depresyjny nastrój
Niepokój
Atak paniki
Agresja
Drażliwość
Problemy ze snem
Zmiany apetytu
Chroniczny ból
Słaba pamięć
Problemy z trawieniem
Bóle głowy

Co powoduje niski poziom serotoniny? Serotonina jest częścią złożonego systemu chemikaliów i receptorów. Jeśli masz niski poziom serotoniny, możesz mieć niedobory innych neuroprzekaźników. Naukowcy nie wiedzą na pewno, co powoduje niedobór serotoniny, ale może to wynikać z genetyki, złej diety i stylu życia.

Jeśli masz do czynienia z chronicznym stresem lub jesteś narażony na toksyczne substancje, takie jak metale ciężkie lub pestycydy, możesz być bardziej narażony na niskie stężenie serotoniny. Inne przyczyny mogą obejmować brak światła słonecznego i przyjmowanie pewnych leków przez długi okres czasu.

 

Jak leczyć niedobór

Istnieją naturalne pokarmy i suplementy , które zwiększą poziom serotoniny bez potrzeby stosowania leków farmaceutycznych.

1. Żywność przeciwzapalna

Ważne jest, aby jeść produkty przeciwzapalne, które poprawią zdrowie jelit i poprawią równowagę dobrych i złych bakterii. Niektóre z najlepszych potraw to dziko złowiony łosoś, jajka, warzywa liściaste, orzechy i świeże warzywa.

Aby zmaksymalizować dobre bakterie w jelitach, probiotyczne pokarmy są również korzystne. Jedzenie lub picie kefiru, kombuchy, jogurtu probiotycznego i octu jabłkowego pomoże poprawić zdrowie jelit. Zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, olej kokosowy, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i ghee również pomogą zmniejszyć stan zapalny i promować naturalną produkcję serotoniny.

2. Ćwiczenie

Badania pokazują, że ćwiczenia mają korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu, ponieważ modulują neuroprzekaźniki dopaminę, serotoninę i noradrenalinę.

3. Uzyskaj wystarczającą ilość światła słonecznego

Neuroprzekaźnik serotoninowy nie będzie wytwarzany prawidłowo, jeśli nie będzie wystarczającej ilości światła słonecznego. Badania sugerują, że faktycznie istnieje bezpośredni związek między światłem słonecznym a produkcją serotoniny. Uważa się, że ekspozycja na światło słoneczne powoduje, że mózg uwalnia serotoninę.

4. Tryptofan

Badania opublikowane w Nutrients pokazują, że zmniejszone spożycie tryptofanu może prowadzić do znacznego ograniczenia niektórych czynności mózgu, które zwiększają szczęście. Według badań pacjenci często skutecznie obniżają negatywne objawy związane z zaburzeniami nastroju, uzależnieniami lub problemami hormonalnymi, gdy przyjmują 6 gramów L-tryptofanu dziennie. Wykazano, że przyjmowanie takiej ilości tryptofanu codziennie przez kilka miesięcy zmniejsza wahania nastroju, drażliwość, napięcie i niepokój.

 

Zastosowania i skutki uboczne SSRI

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub SSRI są stosowane w celu poprawy objawów depresji poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu. Badania neuropsychologiczne pokazują, że zarówno u zdrowych, jak i depresyjnych uczestników podawanie SSRI doprowadziło do pozytywnych zmian w sposobie reagowania mózgu na informacje napędzane emocjonalnie. Ale inne badania donoszą o różnych wynikach, sugerując, że tylko 50 procent pacjentów reaguje na SSRI, a skuteczna remisja występuje w mniej niż 30 procent, co wskazuje, że potrzebne są nowe metody i działania antydepresyjne.

 

Reasumując

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem wytwarzanym w mózgu i jelitach. Wysyła wiadomości do receptorów w całym mózgu, które umożliwiają kilka procesów organizmu. Serotonina wpływa na wiele części ciała i pozwala na wewnętrzną równowagę chemiczną.
Normalny poziom serotoniny sprawia, że ​​czujesz się dobrze. Ale poziomy, które są zbyt wysokie lub zbyt niskie, mogą powodować działania niepożądane. Kiedy twoje ciało wytwarza odpowiednią ilość serotoniny, powinieneś doświadczać regularnego snu, ale jego zbyt duża lub zbyt mała ilość może prowadzić do zaburzeń snu.
Co się stanie, gdy poziom serotoniny będzie zbyt wysoki? Zespół serotoninowy, który występuje, gdy w organizmie wytwarzana jest zbyt duża ilość substancji chemicznej, może prowadzić do niepokoju, szybkiego bicia serca i wysokiej gorączki.
Dla osób z niskim poziomem zwykle wystarczą suplementy, w postaci tryptofanu lub 5-HTP, mogą pomóc w zmniejszeniu niedoboru. Badania sugerują również że ćwiczenia, codzienna ekspozycja na światło słoneczne i zdrowa dieta przeciwzapalna pomagają w naturalny sposób zwiększyć poziom serotoniny.