Zdrowie

Czy kwas masłowy to ratunek dla naszych jelit?

Maślan sodu inaczej kwas masłowy to kwas tłuszczowy, który powstaje, gdy dobre bakterie w jelitach rozkładają błonnik pokarmowy. Występuje również w tłuszczach zwierzęcych i olejach roślinnych. Jednak ilość kwasu masłowego znajdująca się w żywności, takiej jak masło i ghee, jest niewielka w porównaniu z ilością wytwarzaną w jelitach.

Do tej pory przeprowadzono kilka badań, szczególnie na ludziach, aby w pełni zrozumieć zalety kwasu masłowego. Wczesne dowody wyglądają obiecująco. Naukowcy nadal analizują potencjał kwasu masłowego w poprawie zdrowia jelit.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o możliwych zaletach kwasu masłowego i o tym, co naukowcy odkryli do tej pory na jego temat.

Czym dokładnie jest kwas masłowy?

Kwas masłowy to tak zwany krótko łańcuchowy kwas tłuszczowy (SCFA). To jeden z trzech najczęściej występujących SCFA w jelitach, obok kwasu octowego i propionowego. Te trzy kwasy tłuszczowe stanowią od 90 do 95 procent zaufanego źródła krótko łańcuchowych kwasów tłuszczowych w jelitach. SCFA to nasycone kwasy tłuszczowe, które powstają, gdy przyjazne bakterie rozkładają błonnik pokarmowy. Podstawowe korzyści zdrowotne wynikające z kwasu masłowego i innych krótko łańcuchowych kwasów tłuszczowych to ich zdolność do dostarczania energii komórkom okrężnicy. Kwas masłowy zapewnia komórkom okrężnicy około 70 procent zaufanego źródła ich całkowitego zapotrzebowania na energię.

Kwas masłowy występuje pod kilkoma innymi nazwami, w tym maślan i kwas butanowy.

Jakie są zalety kwasu masłowego?

Prawdopodobnie słyszeliście, że jedzenie błonnika jest dobre dla trawienia. Jednym z powodów, dla których spożywanie większej ilości błonnika może poprawić zdrowie jelit, jest to, że prowadzi to do produkcji większej ilości kwasu masłowego w okrężnicy. Chociaż dowody kliniczne są ograniczone, wczesne badania sugerują, że kwas masłowy może mieć kilka zalet, jak opisano poniżej. Zespół jelita drażliwego i choroba Leśniowskiego-Crohna

Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie suplementów kwasu masłowego może być pomocne  w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS) i choroby Leśniowskiego-Crohna. W jednym badaniu, Trusted Source, 66 dorosłych z IBS otrzymywało dzienną dawkę 300 miligramów (mg) maślanu sodu lub placebo. Po 4 tygodniach uczestnicy z grupy kwasu masłowego zgłaszali znacznie mniejszy ból brzucha.

W innym badaniu, Trusted Source, naukowcy podawali 13 pacjentom z chorobą Crohna 4 gramy kwasu masłowego dziennie przez 8 tygodni. Pod koniec 8-tygodniowego leczenia 9 z 13 uczestników miało złagodzenie objawów.

Rak okrężnicy

Większość badań dotyczących zdolności kwasu masłowego do zapobiegania lub leczenia raka okrężnicy przeprowadzono na zwierzętach lub izolowanych komórkach. W jednym z badań Trusted Source, naukowcy odkryli, że maślan sodu blokuje wzrost komórek raka jelita grubego. To samo badanie wykazało również, że zwiększa to wskaźnik śmierci komórek. Naukowcy sugerują, że większe spożycie błonnika pokarmowego, które może zwiększyć ilość kwasu masłowego wytwarzanego w jelitach, może pomóc zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy. Jednak potrzeba więcej badań na ludziach, aby to zbadać.

Wrażliwość na insulinę

Osoby z cukrzycą typu 2 często mają w jelitach niewielkie ilości bakterii wytwarzających kwas masłowy. Badania na zwierzętach Firma Trusted Source wykazała, że ​​zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego może poprawić wrażliwość na insulinę i zmniejszyć ryzyko otyłości. Jednak w chwili obecnej istnieją ograniczone dowody sugerujące, że zwiększenie stężenia kwasu masłowego u ludzi ma taki sam wpływ na wrażliwość na insulinę.

W jakich pokarmach znajduje się kwas masłowy?

Większość kwasu masłowego w organizmie pochodzi z bakterii w jelitach. Ilość kwasu masłowego w pożywieniu jest niewielka w porównaniu z ilością wytwarzaną przez bakterie jelitowe.

Kwas masłowy w diecie znajduje się w następujących produktach spożywczych:

ghee krowie

mleko

masło

mleko owcze

kozie mleko

mleko matki

ser parmezan

czerwone mięso

oleje roślinne

kapusta kiszona

 

suplementy

Można również suplementować kwas masłowy. Maślan sodu to jedna z najpowszechniejszych form suplementu. Możesz kupić ten suplement w większości sklepów z suplementami diety w Internecie.

Zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego to kolejny sposób na zwiększenie ilości kwasu masłowego w jelitach. Bakterie w jelitach żywią się głównie odpornymi skrobiami, których organizm nie jest w stanie rozkładać.

 

 

 

Te odporne skrobie można znaleźć w owocach, produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych i warzywach, takich jak:

karczochy

czosnek

cebula

szparag

ziemniaki

banany

jabłka

morele

marchew

otręby owsiane

Ile kwasu masłowego potrzebujesz?

W tej chwili nie ma żadnych wytycznych dotyczących tego, ile kwasu masłowego potrzebujemy. Zwiększenie spożycia błonnika może być najlepszą strategią na zwiększenie ilości kwasu masłowego w jelitach. Nawet najbogatsze źródła pożywienia zawierają stosunkowo mało tego kwasu tłuszczowego w porównaniu z ilością wytwarzaną przez bakterie jelitowe.

Czy są jakieś skutki uboczne kwasu masłowego?

We wspomnianym wcześniej badaniu Trusted Source, w którym stwierdzono, że suplementacja kwasem masłowym może złagodzić objawy IBS, naukowcy nie zgłosili żadnych skutków ubocznych przy dawce 300 mg dziennie. Jeśli jednak jesteś w ciąży lub karmisz piersią, możesz unikać suplementacji kwasu masłowego. Jedno z badań na zwierzętach wykazało, że podawanie szczurom w ciąży i karmiącym maślanu sodu prowadziło do insulinooporności i zwiększonego magazynowania tłuszczu u ich potomstwa.

Podsumowując

W tej chwili przeprowadzono niewiele badań na ludziach, aby w pełni zrozumieć zalety kwasu masłowego. Jednak dotychczas opublikowane badania sugerują, że kwas masłowy może być korzystny dla zdrowia układu pokarmowego. W oparciu o to, co obecnie wiemy, najlepszym sposobem na zwiększenie ilości tego kwasu tłuszczowego w organizmie jest zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego. Świeże owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste są doskonałym źródłem błonnika. Inne produkty, takie jak ghee, masło i mleko, również zawierają kwas masłowy. Jednak poziomy są niskie w porównaniu z tym, co jest wytwarzane, gdy przyjazne bakterie w jelitach rozkładają się i fermentują błonnik pokarmowy.

24 komentarze