Głóg
Witaminy,  Zdrowie

Głóg i jego właściwości.

Głóg i jego cudowne właściwości, powinni znać wszyscy, ale wiem że jest to roślina trochę zapomniana, rzadko spotykamy przetwory na bazie głogu, ja już dawno się z nimi nie spotkałam. A naprawdę warto się nią zainteresować. Mi przypomina dzieciństwo, na wsi gdzie mieszkałam głóg był dość powszechny, bardzo mi smakowały zarówno owoce jak i kwiaty tej rośliny (bo kwiaty też są jadalne i bardzo zdrowe). Może organizm potrzebował i próbował zmagazynować trochę tych cudownych właściwości. W mojej rodzinie problemy z krążeniem, cholesterolem są powszechne, tata bardzo wcześnie zmarł na wylew, dziadek miał zawał. Więc trudno się dziwić że organizm łaknie tego czego potrzebuje.

Dlaczego warto?

Zapobiega i leczy choroby układu krążenia

Głóg tradycyjnie jest wykorzystywany w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia chorób układu krążenia. Nieprzypadkowo wymieniam tą właściwość w pierwszej kolejności. Choroby tego układu są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.

Obniża poziom cholesterolu

Ekstrakty głogu wykazują działanie hipolipemiczne, wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL (“złego” cholesterolu) oraz triglicerydów, jak także podwyższa poziomu cholesterolu HDL (nazywanego potocznie “dobrym” cholesterolem). Na tym mogłabym zakończyć wymienianie zalet głogu, gdyż zbyt wysoki poziom cholesterolu wydaje się być jednym z dominujących problemów osób dorosłych.

Zmniejsza złogi miażdżycowe

Ekstrakt z głogu zawiera proantocyjanidyny, które odgrywają istotną rolę w profilaktyce miażdżycy. To związek który ma udowodnione działanie przeciwdziałające miażdżycy. Głóg ma także właściwość zmniejszające rozmiar istniejących już złogów miażdżycowych.

Obniża ciśnienie tętnicze krwi

Jest szereg opracowań naukowych i badań które mówią iż głóg i jego związki zmniejszają odpór naczyń krwionośnych czyli powodują zwiększenie dopływu krwi do serca przez rozszerzenie naczyń. Ma to znaczący wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Badania mówią o zmniejszeniu tętna, spadku ciśnienia i zmniejszenia częstości arytmii. Głóg w medycynie ludowej był dość powszechny i doceniany. Myślę że powinniśmy po niego sięgać częściej.

Posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe

Ekstrakt z głogu cechuje się silna właściwość przeciwdrobnoustrojowa wobec szeregu bakterii chorobotwórczych i wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne. Z tego względu herbatę z głogu poleca się w okresie zimowym. Głóg poprzez zawarte w nim flawonoidy wykazuje działanie przeciwzapalne. Związki te zapobiegają syntezie i uwalnianiu czynników zapalnych, takich jak m.in.: histamina. Wspieranie układu odpornościowego przez preparaty z głogu zostało wykazane w wielu badaniach in vitro jak i in vivo.

Jest bogactwem antyoksydantów

Polifenoli które pozwalają naszemu organizmowi i tkankom zachować witalność.

 

Głóg doceniali nasi dziadkowie, doceńmy go i my, wróćmy do naturalnych metod pozwalających zachować młodość i zdrowie. Ja z głogu przygotowuję różne przetwory, herbaty. Idąc biegać spożywam owoce prosto z krzaka, wiosną wcinam kwiaty. Chcę ustrzec się przed uwarunkowaniami genetycznymi po moich przodkach. Myślę że głóg, i inne naturalne pożywienie pozwoli mi dłużej cieszyć się życiem. Muszę jednak ostrzec że ostrożnie głóg należy stosować przy niskim ciśnieniu.

Ps. Ciekawe czy pomaga na złamane serca? spróbuję na pewno nie zaszkodzi.