Kuchnia

Pyszny chlebek z kaszy gryczanej niepalonej.

Sytuacja w naszym kraju się nie zmiania, nadal pozostajemy w domach, a co za tym idzie jemy i to nie koniecznie zdrowo. Coś czuję, że po tej narodowej kwarantannie wytoczymy się z domów jak kuleczki. Dlatego chcę wam zaproponować świetną alternatywę dla pszennego pieczywa. Chlebek z kaszy gryczanej, który wam proponuję jest bezglutenowy a jego głównym składnikiem jest oczywiście kasza (co poniektórzy zrobili jej duże zapasy, więc proponuję je wykorzystać ). Do przygotowania tego chlebka potrzebujemy głównie kaszy gryczanej niepalonej (o właściwościach kaszy przeczytacie TU) i oczywiście czasu, a tego ostatnio mamy pod dostatkiem ?.

Będziemy potrzebować :

  • 1 kg. kaszy gryczanej niepalonej
  • Łyżeczkę soli
  • Łyżeczkę octu jabłkowego
  • A tutaj pozostawiam wam pole do popisu, można dodać dowolne dodatki, ja czasem dodaję słonecznik, siemię lniane, ostatnio chlebek super smakował i jeszcze lepiej pachniał po dodaniu prażonej cebulki lub rozmarynu.

Przygotowanie :

Kaszę dokładnie płuczemy, następnie namaczmy w wodzie, tak by zakryło kaszę. Odstawiamy w ciemne miejsce na 12 godzin. Po upływie tego czasu kaszę mieszamy i blendujemy, po czym solimy, dodajemy łyżkę octu a następnie  dowolne dodatki według uznania. Przelewamy nasze ciasto do średniej wielkości keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy na 12 godzin do piekarnika (ciasto powinno trochę urosnąć). Po upływie tego czasu ustawiamy piekarnik na temperaturę 180 stopni. Pieczemy około godziny.

Zapewniam że chlebek z kaszy gryczanej jest naprawdę pyszny ?