witaminy B9, B6 i B12
Witaminy,  Zdrowie

Trzej kluczowi gracze : witamina B9, B12 i B6.

Trzej kluczowi gracze: witamina B9, B12 i B6.

Co to jest metylacja?

Dlaczego jest tak ważna?

Zacznijmy od mutacji genu MTHFR który według szacunków dotyka prawie 40% populacji.

Mutacja w genie MTHFR  skutkuje zaburzeniem funkcjonowania enzymu MTHFR, powodując istotne nieprawidłowości w organizmie.

U osoby z mutacją  genu MTHFR wiele kluczowych procesów zachodzących w ciele jest zaburzonych, m.in. detoks. Taki organizm nie tworzy również efektywnie białek i neuroprzekaźników, nie wykorzystuje antyoksydantów, nie wydala odpowiednio toksyn czy też nie metabolizuje hormonów.

Kwas foliowy nie jest odpowiednio przekształcany, co skutkuje wysokim poziomem homocysteiny. Prowadzi to do powstawania stanów zapalnych i zwiększonego  ryzyka wystąpienia chorób serca czy chorób neurodegeneracyjnych.

Podobny problem dotyczy przekształcania witaminy B12. Ponadto, osoby z mutacją genu MTHFR mają problem z syntezą glutationu, który jest jednym z głównych antyoksydantów oraz neuroprzekaźników.

Taka sytuacja daje idealne podłoże dla nowotworów, wad wrodzonych czy problemów natury psychicznej.

Dlatego tak ważne jest suplementacja witamin B6, B12, B9 w formie metylowanej.

Osoby z mutacja tego genu (która jest bardzo powszechna) suplementując w innej formie mogą sobie zaszkodzić, gdyż niezmetabolizowany kwas foliowy może prowadzić do wielu problemów zdrowatnych.

Takich jak trudności w przyswajaniu kwasu foliowego przez organizm, co może zwiększać ryzyko różnych schorzeń, w tym wad wrodzonych u noworodków i problemów neurologicznych u dorosłych.

Suplementujmy witaminy z grupy B w formie zmetabolizowanej!