Chleb ketogeniczny
Kuchnia,  Zdrowie

Chleb ketogeniczny z sera białego

Chleb ketogeniczny z sera białego to idealne rozwiązanie dla osób na diecie  ketogenicznej.

Czy charakteryzuje się dieta ketogeniczna?

W diecie ketogenicznej eliminujemy węglowodany na korzyść tłuszczy. Dzięki temu u osób ją stosujących głównym źródłem energii dla organizmu są tłuszcze (a nie glukoza). Prowadzi to do rozwinięcia się stanu ketozy, czyli zwiększenia poziomu ciał ketonowych. Wielu zwolenników diety ketogennej uważa, że ciała ketonowe są dużo bardziej efektywne od glukozy.

Czym charakteryzuje się dieta bezglutenowa?

W diecie bezglutenowej zabronione jest spożywanie produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto i orkisz, a także owies (w polskich warunkach, osoby chore na celiakię mogą spożywać jedynie certyfikowany owies).  W praktyce oznacza to eliminację tradycyjnego pieczywa, wyrobów cukierniczych, mąki pszennej, żytniej, owsianej, orkiszowej, kaszy jęczmiennej, kaszy bulgur, kaszy manny, kaszy kuskus, makaronu pszennego, żytniego, orkiszowego, płatków owsianych, orkiszowych, pszennych, żytnich, jęczmiennych oraz bułki tartej.

Stosując diety jednostronne i eliminacyjne możemy doprowadzić do obciążenia i uszkodzenia niektórych organów. W diecie ketogenicznej możemy obciążyć pracę naszych nerek. Taka dieta będzie odpowiednia dla osób z cukrzycą i insulinoopornością. Natomiast wskazaniem do stosowaniem diety bezglutenowej będzie przede wszystkim celiakia.

Poniżej znajdziecie przepis na bardzo prosty chleb ketogeniczny z sera białego:

Składniki:

500 g sera białego

3 jajka

Szklanka płatków owsianych

Szklanka siemienia lnianego

1 cebula

Ząbek czosnku

Sól

Pieprz

Czarnuszka (opcjonalnie)

Przygotowanie chleba ketogenicznego:

W misce umieszczamy ser, płatki, siemię lniane i jajka, następnie blendujemy. Na maśle podsmażany cebulę z czosnkiem, dodajemy do masy. Solimy, pieprzymy ewentualnie możemy dodać czarnuszkę. Pieczemy w temperaturze 180°C przez około 40 min.

Wychodzi pyszny 🙂 Przepis na inny bardzo zdrowy chleb znajdziecie TU