Sok z aronii
Kuchnia,  Zdrowie

Sok z aronii – jak zrobić bez sokownika?

Jak zrobić sok z aronii bez użycia sokownika? To bardzo proste, potrzebujemy tylko trochę czasu. Taki sok będzie wymiataczem wolnych rodników, gdyż w aronii znajdziemy najwyższą zawartość polifenoli spośród wszystkich owoców.

Dlaczego sok z aronii?

Aronia jest bogata w wiele witamin, do najcenniejszych należą C, E, K i witaminy z grupy B. Zawiera również składniki mineralne takie jak: cynk, magnez, wapń, miedź, potas, selen, żelazo. Ponadto zawiera bardzo mało kalorii w 100g owoców jest 47 kcal. Ale najważniejsze to cudowne przeciwutleniacze, które wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki, chroniąc nasze komórki przed chorobami cywilizacyjnymi a w aronii mamy ich najwięcej.

Cudowne działanie na organizm

Zwalcza raka

Niesamowite polifenole czynią aronię rekordzistą w zwalczaniu raka. Badania wykazały że zmniejsza ryzyko wystąpienia raka okrężnicy, jelita grubego i piersi.

Wpływ na układ krążenia

Ponadto aronia i jej przetwory działa ochronnie na układ sercowo – naczyniowy, regeneruje komórki śródbłonka, obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów, redukuje stres oksydacyjny, zmniejsza ciśnienie działa przeciwzakrzepowo.

Doskonała dla diabetyków

Aronia jest doskonała dla diabetyków. Wpływa na zmniejszenie glikemii. Badania wykazały że spożycie aronii przez 3 miesięce zmniejsza stężenie glukozy na czczo u osób z cukrzycą typu 2.

Regeneruje komórki wątroby

Przede wszystkim skuteczna w leczeniu niealkoholowego stłuszczenie wątroby. Badania wykazały działanie chroniące śluzówkę przewodu pokarmowego, działa przeciwwrzodowo.

Działa regeneracjąco na oczy

Poprawia widzenie kolorów, widzenie zmierzchowe oraz rejestrację obrazów, pomaga przy rozwijającej się zaćmienie i degeneracji plamki żółtej. Ponadto flowanidy zmniejszają kruchość naczyń włosowatych w oku, poprawia elastyczność ich ścian.

Wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe.

Jak zrobić sok z aronii bez sokownika?

Potrzebujemy:

2 kg aronii

Kilka łyżek cukru ( ja dużo nie słodzę)

Kilka goździków

Cytrynę

Opcjonalnie liście wiśni

Wykonanie:

Aronię mrożę, to pozbawia ją goryczki. Umieszczam w dużym garnku, zalewam wodą by przykryć aronię. Gotuje wraz z cytryną pokrojoną na kawałki, goździkami, liśćmi i cukrem. Czas gotowania 15 – 20 min. Zostawiam na noc. Rano zlewam sok, ponownie dolewam trochę wody, gotuję, dociskając owoce tłuczkiem do ziemniaków. Zlewam sok przeciskając przez cedzak.

Następnie sok przelewam do wypażonych butelek, by nic niepożądanego nie przedostało się do środka, używam gęstego sitka.

I pozostaje cieszyć się smacznym sokiem. Według badań codzienna terapeutyczna dawka to 150 – 200 ml.

Polecam również sok z selera przepis pod linkiem.